Symboly mesta - spolupráca našej školy s mestom
Vážení rodičia a študenti !
Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu boli ministrom školstva vydané nasledovné pokyny týkajúce sa vyučovania po prázdninách:
Od 11.1.2021 sa bude vyučovanie realizovať dištančným spôsobom. Upozorňujeme, aby sa študenti pripravili na zvýšenú intenzitu skúšania a kontrolných prác v súvislosti s ukončením hodnotenia za 1.polrok. Klasifikačná porada za 1.polrok je naplánovaná na 25.1.2021.
Účasť na online vyučovaní podľa aktuálneho rozvrhu je povinná !
Odborný výcvik prebieha dištančnou (online) formou podľa platného rozvrhu.
Žiaci zapojení do duálneho vzdelávania vo firme Hella Slovakia Signal Lighting, s.r.o., ktorí majú podľa rozvrhu odborný výcvik ) nastúpia do firmy Hella Slovakia Signal Lighting, s.r.o. 11.1.2021o 7:00 hod. kde absolvujú vstupné testovanie na Covid-19 a po negatívnom výsledku absolvujú odborný výcvik podľa harmonogramu po 4 žiakoch denne. V piatok absolvujú odborný výcvik dištančnou formou z domu.
Študenti zapojení do duálneho vzdelávania s firmou LKW Komponenten s.r.o., nastúpia 11.1.2021 o 7:00 hod. do firmy na odborný výcvik a postupujú podľa pokynov firmy.
V dňoch 22.1.2021 - 24.1.2021 by sa malo vykonávať testovanie formou antigénových testov všetkých študentov, jedného zo zákonných zástupcov žiaka, rodičov a zamestnancov školy. Bližšie oficiálne informácie k testovaniu zatiaľ nemáme k dispozícii (priebežne Vás budeme informovať).
Od 25.1.2021 by malo byť vyučovanie realizované prezenčnou formou - bude to závisieť od momentálnej pandemickej situácie.
Veríme, že chápete stav súčasnej pandemickej situácie, ktorá sa momentálne nevyvíja priaznivo. Aj kvôli tomu musíme vedieť operatívne (niekedy z minúty na minútu) reagovať na všetky rozhodnutia, usmernenia a nariadenia RÚVZ, ministerstva školstva SR a zriaďovateľa školy.
Preto je nevyhnutné pravidelne sledovať informácie na stránke školy.
S úctou Ing. Zuzana Janíková, riaditeľka školy
Prihlášky na vysoké školy
Milí žiaci štvrtých ročníkov!
Výber vysokej školy a fakulty je dôležitým životným medzníkom veľkej väčšiny z Vás. Každý má právo študovať na vysokej škole vybraný študijný program, ak splní základné podmienky prijatia na štúdium a ďalšie podmienky určené fakultou alebo vysokou školou. Základnou podmienkou prijatia na bakalárske štúdium je získanie úplného stredného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania. To spĺňajú absolventi strednej školy s vysvedčením o maturitnej skúške vydaným po jej úspešnom vykonaní.
Dokedy treba podať prihlášku na vysokú školu ?
Prihláška musí byť doručená v termíne určenom fakultou alebo vysokou školou. Na väčšine vysokých škôl sa prihláška podáva v štandardnom termíne v mesiacoch február až máj. Niektoré fakulty prijímajú prihlášky ešte dodatočne v mesiacoch jún až september.
Podrobné informácie vám poskytnú študijné oddelenia a internetové stránky jednotlivých fakúlt a vysokých škôl. Tam nájdete i pokyny na vypĺňanie elektronickej a papierovej prihlášky, aký je poplatok za prijímacie konanie, spôsob dokladovania platby, požadované prílohy prihlášky a termíny prijímacích skúšok.
V otázke kam na vysokú školu je Vám k dispozícií portál vysokých škôl www.portalvs.sk. Podrobnejšie informácie sa nachádzajú na stránke našej školy v sekcii Výchovný poradca: Užitočné linky a rady pre maturantov, Na vysokú školu, Aktuality.Ďalšie informácie o VŠ nájdete na stránkach:
www.univerzityeu.sk, www.education.gov.sk, www.uips.sk, www.profesia.sk.Informácie o všetkých českých vysokých školách nájdete na adrese : www.vysokoskolak.cz.
Pár rád na záver
- rozhoduj sa podľa záujmov a predmetov, ktoré ťa bavia a dosahuješ v nich dobré výsledky
- zostav si zoznam niekoľkých škôl a programov, ktoré pre teba prichádzajú do úvahy, zvažuj všetky alternatívy
- vyber si študijný program so zreteľom na jeho obsah, študované predmety, dĺžku štúdia, možnosti uplatnenia v praxi – profil absolventa VŠ ...
- zváž, či máš dostatočné vedomosti, zručnosti a tiež motiváciu pre danú školu
- vyberaj si akreditované VŠ
- zváž výber VŠ aj podľa lokality - SR/zahraničie
- zisti si potrebné informácie o profesii, ktorá ťa zaujíma
- nepodceň prípravu na prijímacie skúšky – užitočné sú napr. prípravné kurzy realizované príslušnou VŠ
Nová spojovacia chodba medzi školou a jedálňou
Za finančnej podpory nášho zriaďovateľa sme zmodernizovali spojovaciu chodbu medzi jedálňou a školou. Chodba poskytne lepší konfort pri spoločenských akciách, ktoré sa pravidelne konajú na našej škole. Ďakujeme za finančnú podporu od TSK.
Vianočné prianie
V tomto pohnutom čase, viac než kedykoľvek predtým,
v čase, keď sa viac bojíme nielen o svoj život, ale aj život svojich
blízkych ,v čase, keď si viac uvedomujeme skutočné ľudské hodnoty,
želajme si predovšetkým zdravie, pokoj a súdržnosť.
Nech láska vo vašich srdciach vám pomôže prekonať toto ťažké obdobie.
Vianočnú a novoročnú pohodu vám praje
Zuzana Janíková riaditeľka školy
Vianočné bobáľky s makom
Ahojte, milí spolužiaci ,
najkrajšie obdobie v roku, obdobie Vianoc sa nezadržateľne blíži a ľudia ho veľkolepo oslavujú na celom svete. Každý národ, región či každá rodina má svoje odlišné tradície.
Rozhodli sme sa s vami podeliť o jednu tradíciu v podobe starého receptu, ktorý by sme radi zachovali aj pre budúce generácie v našej zbierke receptov nazvanej: „Poklady starých mám.“
Pripravila ho žiačka našej školy z odboru Hostinský Romana Dubná . S jej súhlasom uveřejňujeme fotografie a zároveň jej vyjadrujeme poďakovanie.
Čo bolo kedysi najrozšírenejším nemäsovým štedrovečerným jedlom u nás na Slovensku? No predsa opekance.
Pupáky, ako sa im hovorí na strednom Slovensku alebo bobáľky na východnom Slovensku nesmú chýbať na štedrovečernom stole. A prečo? V niektorých oblastiach stredného Slovenska ľudia verili, že úrodnosť ovocných stromov sa zvýši, ak ho potrú prvým odrezaným kúskom cesta na opekance.
Vianočné bobáľky s makom
Suroviny:
- 200 ml mlieka
- 2 lyžice kryštálového cukru
- 20 g droždia
- 300 g polohrubej múky
- 1 žĺtok
- 80 g zmäknutého masla
- štipka soli
- rastlinný olej na potretie cesta
- 500 ml mlieka na namočenie pupákov
- 100 g rozpusteného masla
- 100 g mletého maku
- 3 lyžice medu
Technologický postup:
- Vo vlažnom mlieku s kryštálovým cukrom necháme z droždia vykysnúť kvások. V miske potom z múky, žĺtka, zmäknutého masla, štipky soli a kvásku vypracujeme vláčne cesto (musí sa odliepať od stien nádoby). Cesto necháme ešte kysnúť na teplom mieste približne 40 minút.
- Vykysnuté cesto ešte párkrát premiesime na pomúčenej doske a rozdelíme ho na menšie časti. Z každej časti vytvarujeme rukami valček hrubý približne 2 cm. Z valčekov nakrájame kúsky dlhé asi 2 cm. Kúsky cesta v rukách povaľkáme, aby vznikli malé guľôčky. Uložíme ich na plech vystlaný papierom na pečenie a potrieme olejom. Neukladáme ich tesne vedľa seba, aby mali priestor a nespojili sa pri pečení. Pečieme asi 20 minút v rúre vyhriatej na 200 °C.
- Vychladnuté bobáľky namočíme do 500 ml teplého mlieka asi na 2 minúty. Potom ich preložíme do misky, polejeme rozpusteným maslom, posypeme makom a pridáme aj med. Všetko spolu dobre premiešame.
Dobrú chuť!
ŠTUDIJNÉ A UČEBNÉ ODBORY NA NOVÝ ŠKOLSKÝ ROK 2021/2022
Zo srdca srdcia základným školám v Bánovciach nad Bebravou
Vďaka ochote pánov majtrov Emila Ďuriša a Ivana Margoliéna škola daruje srdcia z antikory vhodné na triedenie plastových vrchnáčikov. Každá základná škola v meste Bánovce nad Bebravou bude obdarovaná k Vianociam naším srdiečkom. Materiál na zhotovenie venovala firma LKW Komponenten s.r.o Bánovce nad Bebravou /partner v duálnom vzdelávaní/ a šikovnými rukami zhotovili naši majstri odborného výcviku.
Srdečná vďaka.
Vianočné vinše
Práce žiakov II. A triedy - odbor technické lýceum
Škola pripravila vstupné tabule pre mesto Bánovce nad Bebravou v spolupráci s firmou LKW Komponenten s.r.o Bánovce nad Bebravou
Pani Ing. Dagmar Varhaníková - učiteľka odborných strojárskych predmetov v spolupráci s partnerskou firmou v duálnom vzdelávaní - LKW Komponenten s.r.o. Bánovce nad Bebravou pripravila a nakreslila v grafickom programe Autocad pre mesto Bánovce nad Bebravou vstupné tabule. Tie budú umiestené na kruhovom objazde pri vstupe do mesta. Firma LKW Komponenten s.r.o Bánovce nad Bebravou zabezpečila vypálenie vstupných tabúl. Spolupráca našej školy s touto firmou v oblasti duálneho vzdelávania potvrdila užitočnosť projektu Duálneho vzdelávania na stredných školách aj prostredníctvom prezentácie cez takéto spoločné aktivity. Za mesto Bánovce nad Bebravou so školou spolupracuje Ing. Pojtek Michal.
Strojárska olympiáda na STU Bratislava 2021
STROJARINA JE BUDÚCNOSŤ
O tom svedčia úspechy absolventov STU Bratislava, ktorí pôsobia v špičkových medzinárodných firmách / Siemens, Matador, Volkswagen, BMW, SOVA digital, Brose, BOGE, Schaeffler a mnohé ďalšie/ či dokonca v tímoch F1.
A preto sa aj tento rok uskutoční obľúbená vedomostná súťaž, ktorej cieľom je podporiť technické vzdelávanie.
Do súťaže sa môžete zapojiť od pondelka 14.12. 2020.
Súťaž je určená študentom stredných škôl, ktorí majú záujem:
- súťažiť v oblastiach: matematika, fyzika, strojníctvo a odborné strojárske zameranie
- bližšie spoznať Strojnícku fakultu STU v Bratislave
- získať zaujímavé poznatky o ponúkaných študijných programoch
Finále Strojárskej olympiády sa síce uskutoční online 10.2. 2021 , ale víťazov by sme radi pozvali aj k nám na Strojnícku fakultu STU v Bratislave, kde Vám osobne odovzdáme hodnotné ceny.
Na uvedenom linku sa môžete registrovať na Strojársku olympiádu a Deň otvorených dverí. https://www.studujstrojarinu.sk/strojarska-olympiada-dod/
Deň otvorených dverí sa uskutoční 3.2. 2021 prostredníctvom živého vysielania priamo zo Strojníckej fakulty v Bratislave.
Počas vysielania prebehne aj súťaž o skvelú elektrickú kolobežku.
Keďže nám na študentoch skutočne záleží, pripravili sme pre nich skutočne zaujímavý program. Viac informácií o štúdiu, študijných programoch a študentskom živote na „strojarine“ sa dozvedia priamo od našich študentov.
Nová vyučovacia pomôcka First Lego League pre študijný odbor Mechatronika a Strojárstvo
Naša škola sa zaradila medzi školy, ktoré získali možnosť inovatívne vzdelávať hlavne technické smery. Získali sme stavebnicu Fist Lego Laugue s ktorou budú pracovať prevažne študenti študijného odboru Mechantronika a Strojárstvo. Žiaci sa budú pripravovať aj na medzinárodnú technologickú súťaž FIRST LEGO League, ktorú zaradila Nadácia Pontis medzi top vzdelávacie projekty, ktorým poskytuje finančnú aj odbornú podporu v EDUakcelerátore. Ten je súčasťou programu na zlepšenie vzdelávania na Slovensku s názvom Generácia 3.0. „V rámci programu Generácia 3.0 prepájame vzdelávacie organizácie s odborníkmi z rôznych oblastí, medzi nimi aj s odborníkmi na výskum vo vzdelávaní. Cieľom je, aby sa do škôl šírili projekty, ktoré sú preukázateľne funkčné. FLL prináša overený model, ktorý sa dá jednoducho uplatniť na ktorejkoľvek škole a prirodzeným spôsobom posilňuje záujem žiakov o technológie, či rozvíja mäkké zručnosti,“ vysvetľuje riaditeľka Nadácia Pontis Martina Kolesárová. Práve vďaka EDUakcelerátoru došlo k nadviazaniu spolupráce medzi FLL a NÚCEM, ktorej cieľom je sledovať dopad súťaže na vzdelávanie na Slovensku.
„V spolupráci našich troch organizácií sa intenzívne snažíme o rozšírenie programov FIRST LEGO League do škôl po celom Slovensku s víziou zvýšenia záujmu o technické predmety z oblasti STEM, zlepšenia čítania s porozumením, ale aj tímovej spolupráce u detí,“ uviedol riaditeľ FLL Slovensko Ondrej Macko. Pri sledovaní svojho dopadu sa FIRST LEGO League zameria na meranie piatich kľúčových indikátorov – líderstvo, tímová spolupráca, STEM zručnosti, tímové riešenie problémov a čítanie s porozumením.
Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry
Dňa 11. 12. 2020 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry dištančnou formou.
Súťažilo 13 žiakov v dvoch kategóriách:
Kategória A: 3. – 4 ročník – 4 žiaci
Kategória B: 1. – 2. ročník – 9 žiakov
Olympiáda pozostávala z troch častí:
1. časť – didaktický test zameraný na čítanie s porozumením
2. časť – tvorba vlastného textu
3. časť – písomný prejav
Výsledky
Kategória A
1. miesto : Matúš Rybár – IV.A
2. miesto : Dominik Madaj – III.A
3. miesto : Lukáš Turčan – III.A
Kategória B
1. miesto: Ľuboš Koníček – II.A
2. miesto: Jakub Ďuračka – II. A
3. miesto: Jakub Lech – I.A
Víťazom blahoželáme a želáme veľa úspechov v krajskom kole.
Škola úspešná v grantovom programe ENTER pre školy 2020 – Digitálna generácia
Naša škola má rada výzvy a prioritne využíva všetky možnosti zvyšovania kvality vzdelávania. Škola bola úspešná v grantovom programe Nadácie Pontis, kde bola podporená sumou 1629 €. Naším cieľom je pritiahnuť cez sady MIcrobit talenty ale aj žiakov, ktorí vnímaju informatiku len ako sociálne siete a hry. Ukážeme žiakom prakticky čaro informatiky, robotiky a nové možnosti edukácie. Na nových možnostiach edukácie nájdu svoju IT budúcnosť a jej perspektívu a stanú sa talentami digitálnej revolúcie 4 UM, na ktorú sa ako škola pripravujeme. Našou snahou je vzdelávať aj dievčatá a vzbudiť u ich záujem cez microbit o IT technológie . Sady micro:bit vieme využiť aj v praktickej výuke našich študentov-stredoškolákov (odbory Mechatronika, Strojárstvo, Technické lýceum so zameraním na IT).
Olympiáda z angličtiny
Dňa 10.12.2020 sa konalo školské kolo olympiády v anglickom jazyku v kategórii 2D. Všetky zadania žiaci vypracovali dištančnou formou.
Olympiády sa zúčastnilo 14 žiakov z ročníkov 1. - 4. a pozostávala z týchto častí:
počúvanie, čítanie, gramatika, slovná zásoba a písanie krátkeho príbehu na základe obrázku. Počúvanie sme výborne zvládli "kombinovanou" formou - cez Discord a Edupage, ostatné časti prebehli spôsobom, ktorý už všetci dobre poznáme - testami cez Edupage - výberom odpovedí z možností a dopisovaním do odpoveďových kariet. Zadania pripravili vyučujúci anglického jazyka - Ing. A.Bacová a Ing. J. Kúdelová.
Prvých päť priečok s najvyšším počtom bodov získali títo žiaci:
1. Matias Mravec, 2.A
2. Ivan Kyselica, 2.A
3. Dávid Maslančík, 3.C
4. Adam Greguš, 3.B
5. Tomáš Miškolci, 3.C
Veríme, že pre všetkých zúčastnených to bola cenná skúsenosť, ktorú zúročia pri maturitných skúškach. Držíme palce tým žiakom, ktorí pôjdu "hájiť naše farby" do okresného kola, ktoré by sa malo konať 13.1.2021 na Gymnáziu J. Jesenského v Bánovciach.
Ing. A. Bacová, PK CUJ
Nová zámočnícka dielňa
Pre študentov prvých ročníkov študijných odborov mechanik nastavovač, programátor zváracích strojov a zariadení pripravujeme za finnančnej podpory Rodičovského združenia a partnerov v duálnom vzdelávaní LKW Komponeten Bánovce nad Bebravou a Hella SLovakia Signal Lighting Bánovce nad Bebravou novú zámočnícku dielňu. DIelňa je vybavená modernými zariadeniami a bude slúžiť na rozvíjanie manuálnych zručností. Touto cestou chceme poďakovať Ing. Petrovi Dragulovi, Bc. Tiborovi Ožvoldíkovi, Radovi Olachovi, ktorí sa hlavne podieľajú na zriadení zámočníckej dielne.
AKO NA ANGLIČTINU?
Milovaná i nenávidená, vtipná i nudná, ťažká i ľahká.... ale pre všetkých P O V I N N Á !!! Je ľahká, obľúbená, zábavná pre tých, ktorí jej prišli na "chuť". Ale čo tí ostatní, ktorých je stále (bohužiaľ) väčšina?
Rozhodla som sa, že z času na čas uverejním práce žiakov, ktoré môžu ostatných povzbudiť, motivovať, možno aj utvrdiť nejakú tú gramatiku, slovnú zásobu, frázové slovesá, či idiomy. (poznámka: ak nevieš, čo to znamená - vygoogli si!).
Dnes vám ponúkam krátku úvahu o tom, ako sa zmenil náš "LIFESTYLE", čiže životný štýl. Zároveň si precvičíte užitočnú väzbu "USED TO.."- teda, že niečo zvyklo byť, bývalo nejako a teraz je to už inak. Túto tému na domácu úlohu spracovali žiaci 3.A a jednu prácu aj s malým vtipom vám ponúkam.
A. Bacová
Eating habits in the past
In the past people used to eat more fresh fruit and vegetables and more homemade products because they used to plant veggies and fruit trees in the garden. They didn’t use to buy everything in the supermarkets like they do today. Nowadays many people eat out and they like to order meals from daily menu in the restaurants. In the past, people used to prepare their own meals. Because people used to work hard and manually in the fields and later in the factories, they used to eat fatty meals to get the energy. Maybe many years ago, people didn’t use to eat so many sweets because they used to be quite expensive. Today, lots of people stay passive, they just sit in front of the computers or television and eat junk food that contains a lot of salt, fat or sugar. It might lead to obesity and some eating disorders, too. In the past, people didn’t suffer from obesity because they had to walk, move a lot and work hard. They used to eat healthy and organic food and I think they used to be healthier than people are today.
L.T., 3.A
P.S. Try to do more for your health, at least like in this joke, which we “borrowed” from the internet.
Telocvičňa v novom šate...
Za finnačnej podpory nášho zriaďovateľa TSK postupne modernizujeme našu telocvičňu. Telocvičňa bude slúžiť na všetky druhy športov. Počas rekonštrukcie sme zateplili telocvičňu, bola urobená rekuperácia, obklady, osadené basketbalové koše. Vznikli dve malé streetballové ihriská a jedno basketbalové ihrisko. Pevne veríme, že telocvičňa bude slúžiť nielen naším študentom, ale aj širokej verejnosti.
Na študentov čaká nová učebňa cudzích jazykov
Toto nemala byť televízna „extrémna premena“. No náš úmysel s ňou spája myšlienka úpravy a zmeny. Premenu učebne cudzích jazykov sme začali novými lavicami... presnejšie, modernými stolmi pre štyroch žiakov. Zastolovanie nie je klasické školské. Dve dlhé lavice sú umiestnené do tvaru písmena V, čo so správnou dávkou predstavivosti môže na hodinách podnecovať nádej vo Víťazstvo hodnoty vzdelania a výchovy.Učebňa ďalej dostala 20 nových, pohodlných konferenčných stoličiek. Znie čudne napísať „učebňa dostala“... boli zakúpené a dostali ich žiaci... no chceme, aby aj z tohto opisu bolo cítiť viac než len nosenie lavíc a stoličiek... myslíme tým význam vytvárania atmosféry, potrebu vzťahu s priestorom. A nakoniec... vymaľovanie jednej steny sviežou žltou farbou, nalepenie fototapety s motívom anglických reálií, technické vybavenie, kvety a pár detailov. Učebňa bude po novom pripravená slúžiť na výučbu nielen cudzích jazykov. Všetkým, ktorí do nej vstúpia, prajeme, aby sa tu cítili aspoň spolovice tak dobre ako tí, ktorí ju pretvorili.
Server Discord
Stredná odborná škola strojnícka v Bánovciach nad Bebravou je škola s technickým zameraním. Má medzi sebou študentov, ktorí svoj voľný čas venujú práci s počítačom. Nebola im ľahostajná otázka vzdelávania a hľadali možnosti, akým spôsobom by prebiehalo vyučovanie na našej škole. Chceli, aby sa dištančné vzdelávanie stalo plnohodnotnejším nielen pre žiakov, ale aj učiteľov. Chceli by sme Vám predstaviť dvoch študentov z 2. A triedy – Ľuboša Koníčka a Ivana Kyselicu. Vytvorili server na platforme Discord, ktorý naša škola používa na online vyučovanie a sú aj zároveň administrátori tohto serveru.
Ako ste sa dostali k myšlienke vytvoriť server na Discorde pre našu školu?
Ako bolo spomínané, nebola nám ľahostajná otázka dištančného vzdelávania. Zvažovali sme viaceré možnosti ako ZOOM alebo Skype. Keď sme zvážili klady a zápory, zvíťazil u nás DISCORD. Discord ako program bol vytvorený v roku 2015 spoločnosťou Discord-inc. Táto platforma nebola pôvodne určená na vzdelávanie. Počas používania ZOOMU a Skypu na vzdelávacie účely sa u používateľoch vyskytovali viaceré problémy a preto sa začala používať práve platforma DISCORD.
Myšlienku vytvorenia serveru ste mali a ako ste postupovali ďalej?
Museli sme vytvoriť vlastný server a manuál pre školu a aj pre jednotlivé triedy. Je to objemný, niekoľkostranový manuál. Postupne sme mohli zaraďovať všetkých žiakov z jednotlivých tried a učiteľov.
Ako by ste hodnotili tento server? Aké má výhody?
Je jednoduchý na použitie a je intuitívny. Práve jednoduchosť bola našou prioritou a boli sme si vedomí toho, že server je určený aj pre menej technicky zdatných študentov. Z hľadiska bezpečnosti spĺňa bezpečnostné kritéria. Nepripojí sa nikto, koho nechceme a kto nie je zaradený. Takže, naše vyučovanie nám nemôže nikto narušiť. Má vysokú kvalitu zvuku a možnosti zdieľania obrazovky, čo určite oceňujú naši spolužiaci a učitelia. Je vysoko modulárny, prispôsobiteľný. Je vhodný na vzdelávacie aktivity práve pre vysokú kvalitu zvuku, spomínané zdieľanie obrazovky a možnosti posielania rôznych súborov pre žiakov. Výhodou je, že táto platforma má aj mobilnú verziu. Ďalšou jeho veľkou výhodou je bezplatnosť. Takže školu to nestojí ani cent.
Bola potrebná technická pomoc zo strany učiteľov?
Tento server sme vytvorili viac-menej samostatne, z našej iniciatívy. Baví nás to a hlavne, chceme byť užitoční. Ale nápomocní nám bolií naši učitelia Ing. Hazucha, Ing. Oravec a Ing. Krištof.
Server bezproblémovo funguje, každý deň je využívaný množstvom žiakov a učiteľov. Zohrávate pri ňom stále dôležitú úlohu?
Každý server pre správne fungovanie potrebuje administrátora. My momentálne plníme funkciu administrátorov. Máme stále čo upravovať, vylepšovať a kontrolovať server. Vyskytujú sa žiaci, ktorí pre rôzne príčiny musia meniť prihlasovacie údaje. V minulosti sa nám vyskytol problém, že niekomu boli omylom pridelené práva, ktoré za iných okolností by nemal mať a spôsobil nám problémy. Ale sme tu pre to, aby sme sa vedeli popasovať s každým problémom. Berieme to ako výzvu, ktorá nás posúva vpred.
Máte plány s týmto serverom v budúcnosti?
Po rozhovore s pánom učiteľom Ing. Hazuchom máme v pláne tento server využívať aj v budúcnosti, keď pandémia s Koronavírusom utíchne. Práve táto pandémia bola pre nás výzvou, ktorú si myslíme, že sme naplnili. Samozrejme, tento server budeme naďalej spravovať a veríme, že si našiel a bude mať stále svojich spokojných užívateľov z radov študentov aj učiteľov.
Opýtali sme sa učiteľov, ako hodnotia server Discord.
Ing. Pavol Hazucha
Server Discord nakonfigurovali a starajú sa oň naši žiaci z 2.A Ľuboš Koníček a Ivan Kyselica. Každá trieda ma svoje vlastné miestnosti rozdelené podľa odborov, kde si môžu písať alebo komunikovať spolu aj s učiteľom cez videochat, prípadne si zdielať pracovnú plochu. Veľkou výhodou je, že celý systém je FREE a funguje veľmi dobre a stabilne. Drobné nedostatky na strane užívateľov boli väčšinou spôsobené neznalosťou.
Ing. Alexander Oravec
Platformu Discord hodnotím veľmi dobre. Je to veľmi šikovný spôsob na hromadnú komunikáciu v tímoch. Umožňuje videohovory, písomnú komunikáciu, zdielanie súborov a tiež aj zdielanie obrazovky. Pre školy počas dištančnej výučby je úplne ideálny. Umožňuje veľmi rozsiahlu konfiguráciu, číže vytvorenie miestností pre každú triedu, pridávanie rôznych rolí pre používateľov. Vieme tak oddeliť prístupové práva pre žiakov, pre učiteľov a pre vedenie školy. Nie je to platený a komerčný nástroj, preto ho odporúčam aj pre ostatné školy. Nevýhodu vidím v potrebnom čase na oboznámenie sa s konfiguráciou servera. Ale s týmto nám pomohli naši šikovní žiaci a administrátori serveru z triedy 2.A Ľuboš Koníček, Ivan Kyselica a Tomáš Bebiak. Práve oni nám celý server vytvorili, nakonfigurovali a sami nás zaškolili v používaní. Vždy sú ochotní poradiť a aj každý problém vyriešiť. Patrí im naša veľká vďaka. Bez nich by dištančná výučba ani zďaleka neprebiehala tak kvalitne, ako je tomu teraz.