Ekonomické a potravinárske predmety
Predmetová komisia
odborných ekonomických a potravinárskych predmetov pracuje v zložení:
Predseda predmetovej komisie:
Ing. Katarína Mikušová
Členovia PK:
Ing. Anna Bacová
Ing. Eva Bošanská
Ing. Pavel Hazucha
Ing. Zuzana Janíková
Ing. Zuzana Kováčiková
Bc. Monika Kováčová
Ing. Jana Kúdelová
Bc. Helena Krumpálová
Ing. Eliška Lexmannová
Ing. Alena Paulová
Bc. Eva Pavleová
Hlavné úlohy predmetovej komisie:
1. Realizácia Školského vzdelávacieho programu
Predmetová komisia pre ekonomické a potravinárske predmety bude pracovať v súlade s plánom školy a s cieľom formovania profilu absolventov tak, aby získané teoretické vedomosti a praktické zručnosti umožnili našim žiakom uplatnenie v rôznych oblastiach ekonomického a gastronomického života.
V školskom roku 2023/2024 sa budú vyučovať tieto predmety, ktoré sú usmerňované v komisii ekonomických predmetov a potravinárskych predmetov: ADK, EKO, EKC, UCT, TVZ, HVY, TEA, ZAN, RPJ, TEC, PVY, STO, OVY, HSZ, PRN, API, MKT, SLK, DNV, PPU, PRX, APE.
2. Rozvoj kľúčových kompetencií žiakov
Vo vyučovaní odborných predmetov budeme využívať všetky metódy, formy, výchovné a vzdelávacie stratégie, ktoré umožnia vytvárať a rozvíjať kľúčové kompetencie žiakov.
3. Plniť úlohy vzdelávania podľa učebných plánov, učebných osnov, tematických plánov a ročného plánu školy
Priebežne sledovať a vyhodnocovať časové plnenie tematických plánov, v prípade zistených nedostatkov vykonať opatrenia na nápravu.
4. Neustále zvyšovať úroveň vyučovacieho procesu všetkých odborných predmetov
Zvyšovanie úrovne vyučovacieho programu zabezpečovať realizáciou e-learningového vyučovania, využívaním IKT a takých metód, foriem a prostriedkov vyučovania, ktoré budú stimulovať rozvoj poznávacích schopností žiakov, podporovať ich cieľavedomosť, samostatnosť a tvorivosť. Zvyšovať motiváciu žiakov a ich záujem o dané predmety netradičnými formami vyučovania (projekty, zaujímavé podporné materiály, exkurzie, besedy s odborníkmi a pod.)
5. Venovať pozornosť a školské akcie orientovať na dodržiavanie ľudských práv
6. Teóriu dopĺňať organizovaním exkurzií do výrobných podnikov, obchodných podnikov a bánk
7. Sledovať prospech žiakov a priebežne zapisovať výsledky ich práce na EduPage
8. Rozvíjať metodickú, konzultatívnu činnosť a zúčastňovať sa na vzdelávacích podujatiach organizovaných NIVAM, firmou KROS, príp. inými inštitúciami
9. Udržiavať poriadok v odborných učebniach, chrániť zariadenie a učebné pomôcky
10. Zabezpečiť starostlivosť o talentovaných žiakov a ich prípravu na reprezentovanie školy v rôznych mimoškolských súťažiach
Záujmové krúžky vedené na SOŠ strojníckej v rámci PK :
Gastronomický krúžok: Bc. Krumpálová Helena
DofE: Ing. Mikušová Katarína
Krúžok účtovníctva: Ing. Kováčiková Zuzana
Naši žiaci sa aktívne zapájajú do rôznych súťaží a programov:
- Žiak Ivan Kyselica z odboru OaP získal 2. miesto v krajskom kole 44. ročníka SOČ s prácou: Kryptomeny a ich dopad na ekonomiku a postúpil na celoslovenské kolo do Bardejova. Zároveň získal 3. miesto v Stredoškolskej technickej olympiáde v Nitre.
- Žiačky III. B triedy Daniela Trebichavská a Simona Kušnierová odboru Obchod a podnikanie v spolupráci s vyučujúcou Ing. Mikušovou Katarínou v súťaži Kia Innovation Award 2013 s projektom "Poznaj potreby svojho zákazníka, zohľadni potreby spoločnosti a predáš!" sa umiestnili na krásnom treťom mieste. Pre našu školu získali odmenu vo výške 2000 €, ktoré sa použijú na nákup počítačov, a pre seba získali tablety značky Lenovo. Dôležitým aspektom pri posudzovaní projektov bola ich využiteľnosť v praxi. Projekty boli hodnotené odbornou komisiou, ktorá sa skladala z dvoch vysokoškolských učiteľov Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline a ostatní členovia boli zástupcovia spoločnosti Kia Motors Slovakia.
- Súťaž Finančný kompas dáva všetkým žiakom stredných škôl možnosť, aby si svoje finančné vedomosti otestovali nanečisto, formou súťaže, predtým než ich budú potrebovať v praxi. Cieľom súťaže Finančný kompas je popularizovať tému finančného vzdelávania medzi mladými ľuďmi. Súťaž sa koná každoročne v prvom polroku školského roka. Organizovaná je v niekoľkých kolách, aby si žiaci mohli svoje vedomosti postupne dopĺňať, a aby sa skutočným víťazom stal ten, kto zvládne aj zvyšujúcu sa náročnosť testov.
- Program Viac ako peniaze je výchovno-vzdelávací program, ktorý má napomôcť žiakom v ich príprave na praktické zvládanie a riešenie úloh v oblasti manažmentu osobných financií, ako príprave žiakov stredných škôl na vstup do praktického života. Program vznikol v rámci spoločného projektu Junior Achievement Slovensko, n. o. a Slovenskej sporiteľne, a. s. so zámerom podporiť finančné vzdelávanie mladých ľudí ako predpoklad ich zodpovedného správania sa v budúcnosti. Projekt je zameraný na rozvíjanie zručností študentov potrebných pre ich orientáciu vo svete financií, na získavanie informácií potrebných pre riadenie svojich osobných financií a na rozvíjanie schopností na efektívne využitie prostriedkov informačno-komunikačných technológií v osobnom živote.
- Program Aplikovaná ekonómia poskytuje žiakom praktické skúsenosti v podnikaní. Teóriu vyučujú učitelia prostredníctvom interaktívnej online učebnice www.vzdelavanie.jasr.sk, ktorá pomáha žiakom pochopiť základné princípy ekonómie a hodnoty systému voľného trhu. Na základe príkladov z praxe jednoducho a zrozumiteľne opisuje základné vlastnosti systému voľného trhu s dôrazom na súkromné vlastníctvo, cenový systém a konkurenciu. Žiaci si teoretické vedomosti osvojujú priamo v praxi. Zakladajú študentské spoločnosti, ktoré simulujú činnosť akciových spoločností. Cieľom je umožniť mladým ľuďom preniknúť do problematiky fungovania spoločnosti od jej založenia až po likvidáciu. Žiaci si založia vlastnú študentskú spoločnosť na obdobie školského roka, ktorá pod vedením učiteľa a konzultanta funguje ako ktorákoľvek iná spoločnosť na trhu. Žiaci sa zúčastňujú aj súťaže Veľtrhu študentskej spoločnosti, na ktorých získali mnohé úspechy:
2. miesto v kategórií "Environmentálny výrobok"
3. miesto v kategórií "Najlepší manažérsky team"
Výročná správa APE: Vyrocna_sprava_studentskej_firmy.pdf
- Cena Michala Bosáka je celoslovenská súťaž pre všetkých žiakov stredných škôl. Témou je ľubovoľný ekonomický projekt, podnikateľský plán, alebo zámer, ktorého realizáciou sa predpokladá finančný prínos a je možné aplikovať ho v praxi. V školskom roku 2003/2004 získala Jana Mutňanská 2. miesto s ekonomickým projektom "Daňové raje." Ocenením pre študentku bol letecký týždenný zájazd do Moskvy. V školskom roku 2006/2007 sa žiak Tomáš Németh umiestnil na 4. mieste a v šk. r. 2009/2010 žiak Martin Hôrka získal 2. miesto so svojim projektom "Finančná kríza" a vyhral týždenný pobyt v Prahe.
- Vyhodnocovacia správa PK: Vyhodnocovacia__sprava__PK__2023_2024.pdf
- Plán práce PK: Plan_PK_2024_2025.pdf