Vzdelávanie žiakov z Ukrajiny
YURIHO 11-ka alebo šport musí spájať
Nataša (jedna zo štyroch matiek): Posledný týždeň bol Kyjev bombardovaný niekoľkokrát za deň... v noci sme nespávali, ale čakali na sirénu, ktorá ohlasovala letecký nálet. 3-4 krát sme utekali do pivníc len s nevyhnutnými vecami. Vykúpením bolo nastúpenie do humanitárneho vlaku v Kyjeve a hlavne prekročenie hranice vo Vyšnom Nemeckom... Nepoznáme svoj ďalší osud... chceme sa čo najskôr vrátiť späť, len nevieme, kedy to bude, a ani kam...Vašim ľuďom vďačíme za veľa, nedá sa to ani vypovedať, ste úžasní ľudia. Náš odkaz nielen Slovákom, alevšetkým ľuďom na svete je: „Vážte si to, čo máte,hlavne slobodu, ľudskosť a mier.”
Príbehy dnešnej ťažkej doby píše sám život. Tento je nazvaný Yuriho11-ka. Je o ľuďoch, ktorí žijú v rôznych kútoch sveta, ale spája ich jedno spoločné, a to je úcta človeka k človeku, šport a ochota pomôcť.
Yurij, ukrajinský mladý muž, ktorý sa ako mladý futbalista, tréner a manažér stará o mladých chlapcov vo futbalovom klube FK Čajka Vyšgorod v Kyjevskej oblasti.
Nezmyselná vojna však mení, tak ako miliónom ľudí, aj jeho život. V snahe pomôcť svojim chlapcom dostať sa z bombardovaného Kyjeva, obracia sa o pomoc na svojho ruského priateľa Nikitu z Petrohradu, a požiada ho o pomoc pre svojich chlapcov v zahraničí. Nikita ako bývalý profesionálny hráč má veľa kontaktov aj u nás, a preto sa obracia s prosbou o pomoc na svojho priateľa trénera Janka Paulišina zo Šurian. Ten prostredníctvom osobných kontaktov hľadá pomoc v našich futbalových kluboch. Vyšepäťdesiat oslovených subjektov však nedokáže jeho prosbu naplniť. Preto sa s prosbou o pomoc pre ukrajinských chlapcov obracia cez sociálne siete. Prosba je zdieľaná na facebooku a dostáva sa aj do nášho klubu MFC Spartak Bánovce nad Bebravou. Niekoľko telefonátov medzi členmi klubu a rozbieha sa kolotoč logistických operácií s cieľom pomôcť. Desiatky telefonátov na Ukrajinu, hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom, dopravcom, dobrovoľníkom na hranici, atď. V ústrety vychádza bánovská radnica aj stredná odborná škola. Ľudia v našom meste poskytujú pomocnú ruku a poskytujú návleky, trvanlivé potraviny, hygienické potreby, atď. Pomocnú ruku podávajú okrem futbalistov aj príslušníci policajného zboru, ktorí pomáhajú škole so zariadením internátneho ubytovania.
Sled udalostí hlavne v Kyjeve však mení naše plány. Jedenásť chlapcov vo veku 13 rokov (Yuriho 11-ka) s dvomi matkami v pondelok 7. marca 2022 odchádza z hlavného mesta, ale následne táto skupina uviazne v uzatvorenom humanitárnom koridore, a musí sa vrátiť späť do bombardovaného mesta. Yurij začína v stredu 9. marca svoju druhú záchrannú operáciu. Tentokrát pre skupinu dvanástich starších chlapcov.
V sobotu ráno, po dvoch dňoch, sa tejto skupine doplnenej o 4 matky podarilo nasadnúť do pravdepodobne posledného humanitárneho vlaku smerom na Užgorod. Naša tlmočníčka Alenka je nepretržite v kontakte s Yurim, ako aj matkami chlapcov. Vyše 900 km cesta vlakom sa končí v prihraničnom meste Užgorod. Tu sa k našej skupinke z Kyjeva pripájajú ďalší rodinní príslušníci, a 24 členná skupina prekračuje 13.3.2022 o 14.30hod. našu štátnu hranicu, a vydáva sa na ďalšiu cestu do cieľa svojho pravdepodobne dočasného (možno aj trvalého) domova v našom meste. Večer o 20.30hod. ich môžeme privítať v našom meste. Yuriho 11-ka sa síce zmenila na 24-ku, a tvorí ju 19 detí (pozn. jedno na vozíku) a 8 dospelých, ale na veci to vôbec nič nemení. Pomoc potrebujú všetci.
V pondelok ráno po raňajkách sa tejto skupinke mladých ľudí z vojnou zmietanej Ukrajiny dostalo milého uvítania od primátorky mesta, ako aj ostatných kompetentných osôb v meste Bánovce nad Bebravou. Nasledujú formality na cudzineckej polícii a následne sa pokúsime našich mladých ľudí začleniť do bežného spoločenského a športového života, aj keď všetci vieme, že bežný už nikdy nebude.
Epidemická situácia vo svete za posledné dva roky nielen rozdelila spoločnosť, ale aj zmenila pohľad na ľudské hodnoty. Následná nezmyselná vojna na Ukrajine ukazuje, že život už asi nikdy nebude taký, ako pred pár rokmi. Hodnoty ako viera, zdravie, láska, spolupatričnosť si musíme začať vážiť. Aj dnešná doba je skúškou charakteru všetkých ľudí a solidárnosti. Dnes už nestačia len slová, ale potrebné sú skutky. Nikdy totiž nevieme, kedy aj my budeme potrebovať podobnú pomoc.
Zdroj: https://mfcspartakbanovce.sk
Mladí Ukrajinci sa v našom meste začleňujú do bežného života
Príbeh Yuriho 11-ky v našom meste pozná veľa ľudí. O ich osudoch sme už písali.
Mladí chlapci už začali s tréningovým procesom, a taktiež sa snažia zapájať do rôznych aktivít. Popri dištančnom štúdiu sa v piatok 18. marca 2022 zúčastnili na besede s rovesníkmi zo Strednej odbornej školy strojníckej v Bánovciach nad Bebravou. Riaditeľka školy a primátorka nášho mesta poďakovali školskému parlamentu a všetkým ľuďom za ochotu pomôcť našich hosťom. V telocvični školy sa z iniciatívy výboru MFC Spartak Bánovce nad Bebravou konal futbalový turnaj medzi našimi priateľmi z Ukrajiny a futbalistami z gymnázia a strednej odbornej školy.Výsledky vôbec neboli dôležité, pretože vyhral futbal. Po skončení turnaja nás poctili svojou návštevou aj predstavitelia ligového futbalového klubu Spartak Trnava a ObFZ Trnava, ktorí chlapcom z Ukrajiny odovzdali futbalové lopty, hračky a lístky na futbalový derby zápas Spartak Trnava a Slovan Bratislava. Po vybavení potrebných dokumentov sa budú môcť chlapci zapojiť nielen do školského života, ale aj do futbalových súťaží v drese MFC Spartak Bánovce nad Bebravou.
Zdroj: FB Miloš Šagát